Idealne miejsca do nurkowania w Bułgarii. Przydatne informacje. Najlepsze miejsca do nurkowania w Bułgarii – Nurkowanie z maską i rurką – opisy miejsc do nurkowania, porady nurków, skarby pod wodą.

Bułgaria to nie tylko piaszczyste plaże i ciekawe zabytki, to także idealne miejsce do uprawiania wszelkich sportów wodnych, w tym także do nurkowania. W okolicach wybrzeża znajduje się kilkanaście ciekawych stanowisk nurkowych, które zachwycą nawet tych najwybredniejszych. Zanim jednak wybierzemy się na nurkowanie do Bułgarii, to należy wpierw zapoznać się z wszelkimi przepisami, które w danym kraju obowiązują.

Przydatne informacje.

Nurkowanie w Bułgarii nie ma zbyt długiej tradycji. Do niedawna wszystkie powstałe tam bazy były zakładane przez nurków z innych państw, choć obecnie jest kilka typowo bułgarskich. Aby móc nurkować musimy mieć ukończony kurs z certyfikatem europejskim. Jeżeli takowego nie posiadamy, to mamy jeszcze możliwość zapisania się na wakacyjny kurs, który pozwoli nam w krótkim czasie opanować podstawowe umiejętności nurkowe i pod czujnym okiem specjalisty, będziemy mogli dokonać pierwszych prób w tym sporcie. Oczywiście nawet ci wytrawni nurkowie, powinni nurkować tylko w grupach i w miejscach gdzie są wyznaczone bazy. Jest to bowiem piękny i bezpieczny sport, pod warunkiem, że zawsze będziemy przestrzegać zasad.

Gdzie nurkować?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, w Bułgarii jest dość sporo ciekawych miejsc pod wodą, które z całą pewnością zainteresują nurków. Poniżej podajemy kilka z nich,  wraz z podstawowymi informacjami o miejscu:

1.Morze Czarne, zatoka Burgaska: 

  • – Jaques Fressinet, wrak statku- 10m-22m  
  • – Mopang, wrak statku- 18m-32m 
  • -Rodina, wrak statku- 30m-45m 

2.Morze Czarne, zatoka KAVACITE: 

  • – Kavacite, fauna i flora- 1m-12m  

3.Morze Czarne, miasto Kiten: 

  • – „Rafa”, fauna i flora- 5m-10m 
  • -Port w Kiten, fauna i flora- 2m-9m 
  • -Wyspa koło Lozenec, fauna i flora- 5m-16m.

Interesujące i niespenetrowane miejsca nurkowe można znaleźć wokół całego Morza Czarnego, zwłaszcza tam, gdzie znajdowały się w starożytności miasta portowe. Jednym z nich była Apolonia (miasto boga Apolla), przemianowana przez Greków na Sozopolis („bezpieczne miasto”), czyli współczesny Sozopol, położony 25 km na południe od Burgas. Bardzo ciekawe nurkowania można przeprowadzić wokół półwyspu, na którym rozpościera się Stary Sozopol. Mogłoby się wydawać dziwne, że na początku XXI wieku, w centrum Europy, na stosunkowo niedużym obszarze i na relatywnie niewielkich głębokościach znajduje się tak wiele niezbadanych wraków, nie mówiąc już o zatopionych przedmiotach codziennego użytku, a nawet dziełach sztuki czy obiektach architektury.

Nurkowanie w Bułgarii (wypowiedzi na forum).

Nurkowanie w Bułgarii jest przednie, niesamowite widoczki, wraki, stare amfory i cała fauna i flora – niepowtarzalne przeżycie. Morze cieplutkie i spokojne, polecam okolice Nesseberu(blisko Słonecznego Brzegu). Tańsza opcja zejście z brzegu w Starym Nseberze na głębokość 8-10 metrów. Można zobaczyć zatopione ulice Starego Neseberu, szczątki antycznych amfor.

Nurkowanie z maską i rurką.

Samo nurkowanie z maską i rurką zdaje egzamin jak najbardziej, ale trzeba się wybrać do miejsc, gdzie nabrzeże jest bardziej skaliste. Nurkowanie np. w Obzorze można z góry sobie odpuścić – nie ma szans, długa linia brzegowa z plażą i zmąconą wiecznie wodą + zero roślinności i skał wokół których tętni podwodne życie. Z maską i rurką jak najbardziej okolice Nessebaru i Sozoplu, trochę też w Primorsku. Trzeba jednak uważać na pogodę tzn.kiedy morze jest bez fal. Podczas dużych fal jest problem z wystającymi skałami „obrośniętymi” bardzo ostrymi muszlami, można się wtedy mocno pokiereszować.

Najlepsze miejsca do nurkowania w Bułgarii.

Najlepsze miejsca do nurkowania są na południe od Sozopola do granicy tureckiej. Np. szczególnie polecam ujście rzeki Ropotamo, przylądek św. Dymitra, wyspa Smiski Ostrow. Latem przejrzystość wody jest w granicach 20 metrów, można spotkać nieduże rybki, małe rekiny zwane w Bułgarii Acua.